W dniu 21 października 2019r. wydana została aktualizacja programu Kadry/Płace Optivum do wersji 12.00.3100. Aktualizacja do instalacji samodzielnej lub poprzez Pomoc zdalną MZEAS. Zmiany w bieżącej aktualizacji:

 • Poprawiono narzędzie do migracji danych do programu Kadry VULCAN.
 • Poprawiono narzędzie do migracji danych do programu Płace VULCAN.

W nadchodzącym czasie mogą się Państwo spotkać z komunikatami w systemie Windows 7 informującymi o końcu wsparcia i konieczności wykonania kopii zapasowej (jak na grafice powyżej). Pisaliśmy o tym w poprzednim newsie. Może to rodzić wiele pytań i wątpliwości, dlatego na najważniejsze z nich odpowiadamy poniżej.

Na wstępie warto zaznaczyć, że po 14 stycznia 2020 roku z systemu Windows 7 będzie można nadal korzystać - użytkownicy nie odczują żadnej zmiany po tej dacie. Jeżeli na komputerze zainstalowane jest dobre oprogramowanie antywirusowe z aktualnymi bazami wirusów, a pracownicy w sposób odpowiedzialny korzystają z Internetu i poczty elektronicznej (np. nie otwierają załączników od nieznanych nadawców lub listów o podejrzanej treści) nie ma powodów do paniki - migrację systemu można wykonać także po dacie wskazanej przez producenta systemu.

Licencje można zamawiać i odbierać w inowrocławskim sklepie Komtel+. Ponieważ koszt jednej licencji do systemu Windows 10 to na dzień dzisiejszy wydatek 569zł (dla wersji Home BOX) lub 984zł (dla wersji Pro BOX) toteż aktualizacja systemu na wielu komputerach będzie drogą inwestycją. W niektórych sytuacjach nawet nieopłacalną - w przypadku naprawdę leciwego sprzętu o słabych parametrach lepszym wyborem może się okazać zakup nowego komputera PC lub laptopa z już zainstalowanym systemem Windows 10. Powyżej celowo podajemy ceny droższej wersji BOX, ponieważ w razie zmiany komputera wersję tą możemy przenieść na nową maszynę. W przypadku tańszej odmiany OEM takiej możliwości nie mamy, gdyż zostaje ona przypisana do konkretnego komputera. Minimalne parametry jakie musi spełniać komputer znajdują się pod linkami do sklepu Alsen (dostawca Komtel+).

 Windows 10 Home BOX Windows 10 Pro BOX

Kolejną kwestią jest samo zaktualizowanie systemu Windows 7 do Windows 10. W niektórych przypadkach operacja ta powinna przebiec dosyć szybko, ponieważ instalator sam zainstaluje nowe środowisko pracy i przeniesie do niego poprzednio zainstalowane programy i dane użytkownika. Czasami jednak zdarza się, że po migracji dochodzi do drastycznego spadku wydajności, uniemożliwiającego normalną pracę. W takim razie konieczne staje się skopiowanie danych użytkownika, sformatowanie dysku twardego i ponowna "czysta" instalacja Windowsa 10. Niestety, w tym przypadku proces aktualizacji wydłuża się, ponieważ trzeba na nowo wgrać wszystkie programy i sterowniki. Problem powstaje w momencie w którym użytkownik nie posiada takich danych jak np. klucze aktywacyjne do oprogramowania biurowego czy antywirusowego, loginy i hasła do lokalnych baz danych SQL itp. W takim przypadku, jeżeli nie można odzyskać tych danych w żaden sposób należy zastanowić się nad koniecznością zmiany systemu operacyjnego - może warto odłożyć ją w czasie np. do momentu zakupu nowej licencji oprogramowania antywirusowego lub migracji programu kadrowego do chmury?

Osobną kwestią pozostaje zgodność z nowym systemem operacyjnym. Może się zdarzyć że niektóre - zwłaszcza starsze - programy przestaną prawidłowo działać pod nową wersją okienek. Czasami problem sprawia także starszy sprzęt, którego producent nie przewidział sterowników do Windows 10. Jednak w 99% przypadków wszystko działa jak należy, a sterowniki zawarte w samym systemie wystarczają do prawidłowej pracy elementów komputera i urządzeń peryferyjnych.

Z dniem 14 stycznia 2020 roku skończy się wsparcie dla systemów Microsoft Windows 7. Od tego dnia producent oprogramowania nie będzie już dostarczał aktualizacji zabezpieczeń. Aby zapewnić nieprzerwane bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerach zaleca się zakup i zaktualizowanie systemów operacyjnych do Windows 10. Informację o zakończeniu wsparcia można znaleźć pod tym adresem https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4057281/windows-7-support-will-end-on-january-14-2020 .

W związku z zatrudnieniem nowych osób nastąpiły zmiany w Księgowości dotyczące osób prowadzących poszczególne jednostki. Prosimy zaktualizować swoje dane adresowe.

 • Kontakt z księgową SP6 można uzyskać pod nr tel. 52 302-56-60
 • Kontakt z księgową P4 można uzyskać pod nr tel. 52 302-56-66
 • Kontakt z księgową P20, SP14 można uzyskać pod nr tel. 52 302-56-67
 • Kontakt z księgową P2, SP2 można uzyskać pod nr tel. 52 302-56-68
 • Kontakt z księgową SP4, SP16 można uzyskać pod nr tel. 52 302-56-69
 • Kontakt z księgową SP9, SP10 można uzyskać pod nr tel. 52 302-56-76

Aby zapoznać się z całym podziałem organizacyjnym zapraszamy do działu Dane kontaktowe.

W dniu 24 września 2019r. wydana została aktualizacja programu Kadry/Płace Optivum do wersji 12.00.3000. Aktualizacja do instalacji samodzielnej lub poprzez Pomoc zdalną MZEAS. Zmiany w bieżącej aktualizacji:

 1. Zgodnie ze zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w programie został obniżony procent podatku dochodowego z 18% na 17% od 1 października 2019 roku.

Zostały również podniesione koszty uzyskania przychodów dla pracowników:

 • Koszty zwykłe miesięczne od 10.2019: 250 zł
 • Koszty podwyższone miesięczne od 10.2019: 300 zł